Odzyskiwanie danych wartości dobrego zakładu.

Odzyskiwanie danych Co to jest odzyskiwanie danych?

Odzyskiwanie danych to proces przywracania danych, które zostały przypadkowo usunięte, uszkodzone lub w inny sposób stały się niedostępne. Chociaż usługi te może świadczyć firma zajmująca się odzyskiwaniem danych, nie są one tanie, czasochłonne ani pozbawione ryzyka. Aby odzyskać pliki, należy najpierw określić typ pliku, który ma zostać odzyskany. Następnie należy wybrać program, który pomoże przywrócić te dane. Oprogramowanie to przeskanuje urządzenie pamięci masowej w poszukiwaniu usuniętych plików.

Odzyskiwanie danych to proces przywracania danych, które zostały utracone, przypadkowo usunięte, uszkodzone lub stały się niedostępne.

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania danych z urządzenia pamięci masowej po ich usunięciu, przypadkowym sformatowaniu lub uszkodzeniu. Odzyskiwanie danych jest ważnym elementem każdej strategii odzyskiwania danych po awarii i umożliwia przywrócenie całych plików lub całych systemów, ale tylko wtedy, gdy została utworzona aktualna kopia zapasowa oryginału. Użycie planu przywracania i programu do tworzenia kopii zapasowych może pomóc w pomyślnym przywróceniu danych, a w większości przypadków jest to część większej strategii odzyskiwania po awarii. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może pomóc w przywróceniu formatowania systemowego usuniętych plików, natomiast wyspecjalizowane usługi mogą fizycznie odzyskać dane z uszkodzonych dysków.

W zależności od przyczyny dane mogą zostać utracone lub stać się niedostępne z różnych powodów. Niszczenie sprzętu jest formą utraty danych, w której niszczony jest cały komputer, zazwyczaj w celu ukrycia czegoś przed kimś. Zniszczenie sprzętu może jednak nastąpić przypadkowo lub nawet nieumyślnie. Powoduje to powstanie dwóch różnych rodzajów odzyskiwania danych: logicznego i fizycznego.

W większości przypadków problem leży w tabeli alokacji plików, a plik może nie zostać fizycznie usunięty z dysku twardego. Jednak sam plik może nadal istnieć na dysku, nawet jeśli został fizycznie uszkodzony lub zaszyfrowany. Odzyskiwanie danych nie ogranicza się tylko do utraty danych, ale jest również przydatne w sprawach kryminalistycznych, takich jak szpiegostwo. W niektórych przypadkach dane na dysku zostały zaszyfrowane i ukryte w wyniku ataku wirusa, tak że tylko ekspert od informatyki śledczej może je odzyskać. Również awarie fizyczne mogą spowodować uszkodzenie nośników pamięci, wynikające z błędów ludzkich lub klęsk żywiołowych.

W przeciwieństwie do dysków komputerów osobistych, poszczególne nośniki w serwerach baz danych również ulegają awariom. Profesjonalny administrator systemu wie, że środowisko relacyjnych baz danych bez planu tworzenia kopii zapasowych jest miejscem kruchym i nieprzewidywalnym. Seagate Recovery Services posiada doświadczenie w udostępnianiu niedostępnych danych. Firma może odzyskiwać dane z programów Microsoft Exchange i Outlook, a także z UNIX-owego formatu mbox.

To jest drogie

Jeśli utraciłeś ważne dane na dysku twardym, możesz się zastanawiać, dlaczego ich odzyskanie jest tak kosztowne. Powodem tych kosztów jest fakt, że proces odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku twardego wymaga specjalistycznego sprzętu, wiedzy i zasobów. Większość firm zajmujących się odzyskiwaniem danych pobiera opłatę wstępną przed rozpoczęciem procesu, a następnie pobiera dodatkowe opłaty, gdy danych nie udaje się odzyskać. Koszt odzyskiwania danych zależy jednak od rodzaju utraconych danych, typu urządzenia i jego stanu.

To, czy trzeba odzyskać kilka gigabajtów czy kilka terabajtów informacji, zależy w dużej mierze od wielkości zbioru danych. Na przykład dysk twardy o pojemności jednego TB będzie kosztował więcej niż dysk twardy zawierający tylko 5 MB danych. Wynika to z faktu, że procesy odzyskiwania danych są czasochłonne i kosztowne, a dane na dużym dysku wymagają poświęcenia zespołowi inżynierów więcej niż kilku minut na każdy plik.

Ceny różnią się w zależności od firmy. Niektóre firmy reklamują się niskimi cenami, ale należy uważać na te, których ceny są znacznie niższe niż 500 USD. Często firmy te odzyskują tylko najłatwiejsze sprawy, a resztę uznają za nie do odzyskania. Co więcej, są firmy, które reklamują swoje usługi w Internecie po bardzo niskich cenach, ale pobierają dodatkowe opłaty, jeśli komputer ma części pochodzące od dawcy. Najlepiej jest porównać ceny, zanim zdecydujemy się wydać pieniądze na odzyskiwanie danych.

Istnieje wiele rodzajów odzyskiwania danych, a cena zależy od rodzaju problemu, który trzeba rozwiązać. Na przykład odzyskiwanie danych ze smartfonów kosztuje od 195 do 295 PS, natomiast odzyskiwanie danych z dysków twardych od 350 do 600 PS. Co więcej, odzyskane dane są wyceniane znacznie wyżej niż dane z dysku twardego. W takich przypadkach warto zapłacić więcej za przywrócenie danych. Jeśli dysk twardy jest uszkodzony, może być nawet konieczny zakup innego dysku twardego.

Jest to czasochłonne

Odzyskiwanie danych jest bardzo czasochłonne. Aby mieć pewność, że cały zestaw danych zostanie zachowany, należy pomyślnie odzyskać każdą przyrostową kopię zapasową. Następnie należy poczekać na zakończenie procesu odzyskiwania danych i dopiero wtedy można przywrócić dane. Możliwe jest częściowe odzyskanie danych, ale będzie to trudne i powolne. Na szczęście dostępne są metody, które pozwalają odzyskać potrzebne dane w najkrótszym możliwym czasie.

Jest to ryzykowne

W świecie, w którym dane są wszystkim, odzyskiwanie danych może być trudnym zadaniem. Mimo że nowoczesne techniki odzyskiwania danych znacznie się poprawiły na przestrzeni lat, nadal istnieją pewne zagrożenia. Najbardziej oczywistym z nich jest błąd ludzki, którego nie da się uniknąć. Nawet najlepiej wyszkoleni technicy nie są w stanie zapobiec upadkom komputerów czy utracie laptopów. Dlatego najlepszym sposobem ochrony danych jest działanie proaktywne, a nie reaktywne. W zależności od rodzaju działalności nawet połowa danych może być przechowywana na laptopach, a bez kopii zapasowych w siedzibie firmy lub w chmurze ryzyko to jest bardzo wysokie.

Jednak informacje przechowywane w uszkodzonym systemie są prawdziwą skarbnicą. Wiele osób ignoruje to ważne źródło informacji, ponieważ sądzi, że danych nie da się odzyskać. Niestety, to założenie jest błędne. Na szczęście istnieje kilka sposobów odzyskiwania informacji z uszkodzonych systemów. Na przykład oprogramowanie do odzyskiwania danych może odzyskać dane nawet z uszkodzonych dysków twardych. W ten sposób nie trzeba się martwić, że dane zostaną bezpowrotnie utracone.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.